Jak wykorzystać mandalę w pracy z dziećmi?

MANDALA -to rysunek na planie koła, które uważane jest za symbol doskonałości oraz harmonii. Wywodzi się ze starej, hinduskiej tradycji. W/g Susanne F. Fincher autorki książki "Kreatywna mandala" idea mandali została wprowadzona do współczesnej psychologii przez Carla Gustava Junga. Zaobserwował on, że rysunki zmieniają się w zależności od stanu jego umysłu. Rysowanie mandali jest spontaniczne.

Mandala przywołuje wpływ jaźni-fundamentalnego modelu porządku i całkowitości, sieci życia, która podtrzymuje nas i utrzymuje. Wykonując mandalę, stwarzamy własną sakralną przestrzeń, miejsce ochrony, punkt zbieżny dla koncentracji własnych energii.
Mandale stosowane są również w pracy z dziećmi oraz dorosłymi jako swoista technika plastyczna, dzięki której możemy się zrelaksować oraz zdystansować do świata. I oczywiście aktywizujemy motorykę małą.

Więcej informacji na temat mandali znaleźć można na stronie :

Tworzenie mandali relaksuje i wycisza zarówno dzieci jak i dorosłych. Tworząc mandale możemy wykorzystywać kredki, farbki, różnorodne ziarenka typu: kasza, groch, ziarna kawy etc. Co tylko podpowiada nam wyobraźnia. Może być nawet taka pachnąca kawą i cynamonem:)

SKŁADNIKI:
ziarenka kawy, cynamon, kasza jaglana, słonecznik,
pieprz czarny, ryż, kasza gryczana, sezam, płatki owsiane.




Powstały też mandale sznurkowo-koralikowe, kolorowane, malowane, guziczkowe... :) oraz mandala symetryczna, rysowana i kolorowana wg projektu MH:)


źródło zdjęć : materiały własne