Gdy strach ściska gardło czyli głos w stresie...

źródło zdjęcia: Pixabay


Wszelkie napięcia, szczególnie te gromadzące się w karku i szyi powodują, że nasz głos wręcz więźnie w gardle. Gardło  jest połączone z krtanią co  sprawia, że wszelkie napięcia z tego obszaru, przenoszą się  na mięśnie krtaniowe. A to  z kolei zaburza ich pracę. Napięcia w gardle wpływają bezpośrednio na 📢 dźwięczność głosu. W/g B. Ciecierskiej - Zajdel:


... jeżeli gardło jest zaciśnięte, dźwięk z krtani  nie trafia na twardą, sprężystą powierzchnię podniebienia twardego czy odpowiednio napiętego podniebienia miękkiego, skąd kierowany jest na zewnątrz, ale wytłumia się przez wielokrotne odbicia o  miękkie tkanki wewnątrz jamy ustnej.
 
Co się dzieje się z głosem kiedy jesteśmy zdenerwowani i napięci?
👉bezwiednie unosimy barki co powoduje usztywnienie i oddychanie torem górnym
👉zaciskamy żuchwę przez co dźwięki wydobywające się z ust są tłumione
👉ściągamy brwi ograniczając i usztywniając naszą mimikę
👉napinamy gardło unosząc w ten sposób krtań 
👉spinamy brzuch przez co utrudniony jest oddech torem dolnym
👉wysuwamy głowę do przodu, garbimy nasze ciało zaburzając właściwy tor oddechowy

Organizm w chwilach zagrożenia nastawia się na walkę lub...ucieczkę. Jeśli ten stan utrzymuje się długo, niejako przewlekle, mamy do czynienia z długotrwałym napięciem psycho-fizycznym. Wszystko to działa na naszą niekorzyść. Dlatego tak ważne jest żeby nauczyć się relaksować stosując spacery, medytację, masaże rozluźniające czy taki sport, po którym czujemy się wyraźnie odprężeni. Dla każdej osoby może to być coś  zgoła innego 😉🤔





Bibliografia: Trening głosu -Beata Ciecierska - Zajder, Samo Sedno, Warszawa 2012