Dlaczego warto ćwiczyć język?




Język-najbardziej ruchliwy narząd mowy. Zbudowany z mięśni dzięki którym jest  taki elastyczny i skory do wszystkich wygibasów podczas mówienia. Kurczy się, wydłuża, cofa, zmienia kształt, spłaszcza, unosi ku górze swoją przednią  lub tylną częścią. Wszystkie ruchy języka (unoszące czy opuszczające  są zależne od jednego nerwu-nerwu podjęzykowego(nerw XII)

Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka (podczas oddychania przez nos) to ułożenie przy podniebieniu (na górze). Czubek języka dotyka wałka dziąsłowego tuż za górnymi siekaczami. Jest delikatnie przyssany. To tzw. pozycja wertykalno-horyzontalna języka (wg nazewnictwa stosowanego przez prof. Danutę Plutę-Wojciechowską), która warunkuje prawidłowe połykanie i oddychanie.

Czasem pionizacja języka  jest utrudniona  między innymi ze względu na zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe.

Jeżeli mięśnie języka są zbyt słabe to nie może on wykonywać wszystkich precyzyjnych ruchów bez których nie byłaby możliwa poprawna realizacja wielu głosek. A co za tym idzie -jakość naszej mowy jest gorsza. Język odgrywa ważną rolę w procesie mówienia dlatego tak ważna jest jego sprawność.

 
Źródło zdjęcia: materiały własne
Bibliografia: I. Styczek: Logopedia, PWN Warszawa 1983